Koszyk

SLAVIC ROOTS FW 2021/2022

Słowiańskie boginie i bogowie – kolekcja jesień-zima 2021/2022 Macieja Zienia to poszukiwanie wzorców kobiety słowiańskiej, próba interpretacji wierzeń Słowian oraz powrót do korzeni, natury.

Modelka: Maja Salamon
Fotografia: Łukasz Żyłka
Stylizacja: Mateusz Opaciński

Historia, a w zasadzie można by rzec legenda, którą tworzy projektant, to personalna interpretacja sylwetek bogiń i bogów, powstania świata i stworzenia człowieka.

Siły natury według dawnych wierzeń Słowian były personifikowane jako bogowie, którym nadawano ‘od człowiecze’ cechy. Ludzie żyli zgodnie z zegarem Uniwersum i zmagali się z siłami, które przewyższały ich możliwości.

Zachowanie równowagi świata było możliwe jedynie poprzez istnienie dobra i zła – dobro potrzebowało zła, tak jak i zło potrzebowało dobra. Z takiego konfliktu antagonistycznych zjawisk – konfliktu dwóch bóstw, powstał świat – świat wierzeń Słowian.

Zamiłowanie do sztuki często prowadzi projektanta do współpracy z artystami sztuk wizualnych. Tym razem Maciej zaprosił do współpracy Luizę Kasprzyk – artystkę specjalizującą się w grafice w technikach linorytniczych.

Luiza jest absolwentką Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego w Łodzi, zakwalifikowaną do ogólnopolskiej wystawy “Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych”.

‘Szczególnie zajmuje mnie twórczość figuratywna, ciało fizyczne i metafizyczne, obnażenie i nagość, zagadnienie poczucia tożsamości. Pociąga mnie kameralność grafiki, lapidarność koloru, często redukuje gamę do czerni i bieli w której czuję siłę przekazu’.

Wśród prezentowanych kreacji znajdziemy zarówno typowe dla Zienia garnitury – w nowym wydaniu, jak również zwiewne koktajlowe sukienki, z których znana jest marka. Maciej powraca do korzeni poprzez użycie charakterystycznego dla siebie elementu jakim jest drapowana jedwabna organza. Trencze, które pojawiają się po raz pierwszy w twórczości projektanta, występują dwóch odsłonach – w lżejszej jedwabnej i cięższej, bardziej strukturalnej bawełnianej. ‘Płynne’ falbany i marszczone ekologiczne tkaniny, często wykończone na surowo, nawiązują do różnorodnych form roślinności, do fal morskich. Styl silnej, pewnej siebie kobiety, kobiety ‘power woman’ zostaje podkreślony poprzez ołówkowe spódnice, zestawione tym razem nie z marynarkami, ale z dzianinowymi bluzami wykonanymi z ekologicznej bawełny. Wianki jako symbol silnie zakorzeniony w słowiańskiej kulturze został zinterpretowany przez projektanta pod postacią strusich piór, które stanowią pierwszoplanową dekorację w kolekcji. Dominującym kolorem jest klasyczna czerń (barwa która jest symbolem Peruna i Trzygłowa występująca pod postacią czarnego ogiera), pojawia się również złamana biel, jasny beż oraz kolor żółty (barwa Dziewanny – matki wszech-ziół, jednocześnie będący kolorem roku Pantone 2021).

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Odblokuj Dostęp do Modowych Inspiracji

Wyłącz AdBlock i odkrywaj najnowsze trendy modowe. Dzięki wyłączeniu AdBlock wspierasz naszą działalność i zyskujesz dostęp do unikatowych treści modowych.